MASÁŽE
1) Relaxační / Klasická / Sportovní masáž
Klienti se často ptají, jaký je rozdíl mezi těmito druhy masáží. Přestože každá z těchto masáží má svá specifika, jejich základ je podobný. Liší se zejména přítlakem, intenzitou, dynamičností a doplňujícími hmaty. Masáže se používají především k ošetření pohybového aparátu (svaly, pojivové tkáně, klouby, páteř) a mají také pozitivní účinek při problémech spojených se stresem. Relaxační masáž je jemnější a pomalejší než masáž klasická, sportovní masáž je naproti tomu dynamická a je doplněna o hmaty, jako jsou tepání, sekání či třesení, které by narušovaly atmosféru relaxační masáže. Relaxační masáž je vhodná pro uvolnění a odpočinek, klasická masáž pro neduhy všedních dnů a sportovní masáž pak především pro lidi věnující se ve zvýšené míře pohybovým aktivitám.
2) Regenerační masáž s ošetřením fascií a spoušťových bodů bolesti
Spoušťové body (Trigger points) jsou poměrně bolestivá místa ve svalech. Řadí se k hojně rozšířeným poruchám pohybového aparátu, které vznikají např. nesprávným držením těla, soustavným přetěžováním určité svalové skupiny nebo třeba úrazem, stresem. Na některých snopcích svalových vláken se utvoří malé uzlíčky, které jsou bolestivé a zatuhlé. V tomto místě přestává sval správně pracovat. Zhorší se jeho prokrvení a tím i jeho pružnost a sval zůstane stažený. V takovém stavu mohou poškozená vlákna setrvávat i po dobu několika let. Oslabená funkčnost těchto svalových skupin způsobuje následné omezení pohyblivosti. Spoušťové body pak neumožňují pohybovému aparátu maximální rozsah pohybu. Ve svalech dochází k biochemickým změnám, které následně způsobují i tzv. přenesené bolesti. Ty se mohou nacházet daleko od místa, kde leží spoušťové body. Tělo nás může bolet v místě, kde není příčina problému. Fascie je vazivová tkáň, udržující konstrukci lidského těla. Fascie obalují jednotlivé svaly nebo jejich skupiny. Jde o vazivová pouzdra, která oddělují svaly od sebe, ale také integrují jejich funkční propojení v podobě smyček, které vytvářejí funkční řetězce. Regenerační masáží s ošetřením fascií a spoušťových bodů bolesti tyto obtíže ustupují. Ošetření může být nepříjemné a bolestivé, bolest po této terapii může přetrvávat i několik dnů a někdy je nutné terapii opakovat. Je tedy třeba trpělivosti, nicméně je velmi účinná.
3) Individuální masáž – terapie dle potřeb klienta
Tato masáž – terapie je specifická tím,že se společně po krátkém povídání vybere vhodný způsob péče přímo pro vás. Může se jednat vyloženě jen o klasickou masáž, nebo zahrneme prvky více druhů masáží, což je havajská relaxační masáž, masáž hlavy nebo nohou, ošetření fascií a spoušťových bodů bolesti, měkké techniky a dle potřeby můžeme zapojit práci s kraniosakrálním rytmem. Použijí se jen ty techniky, které jsou pro vás aktuálně potřeba. Každá masáž-terapie je tedy pokaždé jiná, originální.
4) Manuální lymfodrenáž
Je speciální jemná masážní technika ovlivňující lymfatický systém. Má hluboce sedativní, analgetický a spasmolytický efekt (zmírnění pocitu napětí) na krevní a lymfatický oběh. Může být kombinována s lymfatickými a fyzikálními terapiemi a cvičeními.
Léčebné indikace manuální lymfodrenáže:Žilní a lymfatické otoky, drenáž otoků po úrazových stavech a operacích, prevence a úprava žilní nedostatečnosti, bércové vředy, akné, parézy u různých neurologických chorob, obezita, lipedém, porucha čití při omrzlinách, žilní nedostatečnost v těhotenství, otoky dolních končetin v těhotenství, migréna a bolesti hlavy, chronická polyartritida, koxartróza, Bechtěrevova choroba, sportovní medicína, regenerace a zvyšování imunity organismu a zlepšení metabolismu atd.
Kosmeticko-regenerační indikace manuální lymfodrenáže:Péče po liposukci a jiných metodách estetické chirurgie, základní péče u všech neinvazivních i invazivních zeštíhlovacích léčebných metod, počátek redukčních a detoxikačních diet, léčba gynoidní obezity (metabolický syndrom Y) – zvýšené ukládání tuku v dolní polovině těla, zpomalení stárnutí pokožky, otoky obličeje, váčky pod očima, otoky dolních končetin – nadměrná zátěž nohou (pracovní a sportovní aktivity, dlouhé stání, sezení, cestování), prevence při pozitivní rodinné anamnéze (celulitida, žilní nedostatečnost, varixy), užívání hormonální antikoncepce – celulitida, lipedém aj.
Absolutní kontraindikace ML:Veškerá zhoubná nádorová onemocnění, akutní bakteriální nebo virová onemocnění, streptokoková infekce, horečka, akutní cévní onemocnění, hnisavé kožní rány, glaukom, patologické těhotenství.
Relativní kontraindikace:Bolestivá nebo silná menstruace, těhotenství do dokončeného 3. měsíce, hyperfunkce štítné žlázy, onemocnění jater, ledvin, srdce, astma, srdeční astma, chronická bronchitida – vždy se souhlasem lékaře, neléčená, nedostatečně kompenzovaná hypertenze, otoky z onemocnění srdce, jater, ledvin.
5) Masáž s baňkami
S čím by si těžko poradily holé ruce masérky či maséra, s tím mohou pomoci baňky. Díky podtlaku totiž dokážou vytáhnout na povrch i hlouběji uložené zatuhlé svaly (například zad a šíje) a svým působením je uvolnit. Tato masáž patří do kategorie regeneračních. Její vysoká účinnost je do jisté míry vykoupena možnými vizuálně nelibými následky. Byli jste někdy na bazénu a viděli tam člověka, jehož záda vypadala, jako by je měl pokladena kolečky salámu? Pak vězte, že v posledních dvou týdnech pravděpodobně absolvoval baňkovou masáž. Princip baňkování je starý více jak 5000 let a vychází zejména z Tradiční čínské medicíny. Baňkování reguluje tok energie v těle, zrychluje tkáňový metabolismus a dochází tak k aktivaci krevních cév ve svalech, odplavují se toxické látky. Přes reflexní zóny (Headovy zóny, zóny páteře a meridiány) jsou vysílány dráždivé podněty do těla, čímž je reflexně ovlivňována funkce vnitřních orgánů, např. dýchacích, trávicích, rozmnožovacích, vylučovacích atd. Má tedy významné zdravotní účinky. Pomáhá při revmatismu a potížích s klouby, k odstranění celulitidy, atd. Existuje více způsobů baňkování, při pohyblivém (masážním) baňkování, které má taktéž výrazný účinek, podlitiny nevznikají. Často se kombinuje s klasickou masáží.
6) Masáž lávovými kameny
Tato masáž patří do kategorie relaxačních a regeneračních masáží. Po prvotním rozehřátí jsou prvky klasické či relaxační masáže prokládány tahy s nahřátými lávovými kameny. Tím dojde k lepšímu uvolnění zatuhlých svalů a celkovému prohřátí těla. Stimuluje krevní oběh a lymfatický systém, pomáhá k detoxikaci organismu. Odstraňuje blokády na důležitých bodech (meridiánech) a harmonizuje tok energie v těle. Má tedy vysoký terapeutický účinek. Tělo se dokonale uvolní, mysl se zbaví stresu a napětí a klient se cítí jako znovuzrozený.Tato masáž je vhodnější do chladnějšího počasí, především pak od podzimu do jara. Masáž s lávovými kameny není vhodná pro osoby s vysokým tlakem.
7) Havajská relaxační masáž Lomi Lomi
Je považována za „perlu mezi masážemi“. Představte si širou písečnou pláž, kterou zvolna omývají mořské vlny a jejíž vzduch je prosycen jemnou vůní kokosů. Právě touto scenérií se inspiruje havajská masáž, která je charakteristická dlouhými, pozvolnými tahy připomínajícími mořský příliv. Provádí se kvalitním kokosovým olejem a na rozdíl od ostatních typů masáží se při ní zapojuje také předloktí. Speciální technika a taneční rytmus havajské masáže vyvolávají hluboký terapeutický účinek, který odstraní napětí, odbourá stres a nabije tělo i duši pozitivní energií. Zaměřuje se nejen na fyzický aspekt ozdravění lidského těla (stimulace krevního oběhu a lymfatického systému, podpora přirozené detoxikace těla, uvolnění kloubů, odstranění bolesti a stažení svalů), ale také na rozvoj psychické a duchovní roviny. Tato ojedinělá metoda je odpradávna praktikována na Havajských ostrovech jako rituální masáž. Našla své základy ve stejnomenném tradičním tanci, kde se jako hlavní prvek užívá pohybů předloktí. Lomi Lomi – havajsky milující ruce.
8) Aromaterapeutická masáž
Často označovaná zkráceně jako „aromaterapie“. Je to relaxační masáž, během které se tělo uvolní doslova od hlavy až k patě. Klient si před zahájením masáže zvolí některou z hotových vonných kompozic, případně lze smícháním čistě přírodních esenciálních olejů s vysoce kvalitním slunečnicovým olejem vytvořit kompozici na míru. Začíná se jemným promasírováním hlavy bez oleje a následně se již za použití vonné kompozice pokračuje přes šíji, záda a ruce až k chodidlům. Masírované partie nejsou striktně dány, takže pokud si budete chtít namísto nohou déle vychutnat masáž horní části těla, stačí říct.
9) Champi – Indická masáž hlavy
Jedná se o velmi příjemnou antistresovou masáž bez použití oleje. Během této masáže se masíruje horní část paží, ramena, šíje a pokožka hlavy od temene až po čelo, čímž dochází k uvolnění těchto partií. Vede k úlevě od napětí a bolesti v těchto oblastech. Pomáhá zmírnit oční napětí, je vhodná při bolestech hlavy a migrénách. Díky zvýšenému prokrvení dochází ke stimulaci oběhového, nervového a lymfatického systému. Odblokovává životní energii, detoxikuje. Povzbuzuje růst vlasů a jejich kvalitu. Indická masáž hlavy má vliv nejen na fyzickou, ale současně i na mentální úroveň. Pomáhá zvládat psychickou únavu, podrážděnost, odstraňuje emocionální stres a napětí, zbavuje úzkosti a deprese. Dále blahodárně působí při poruchách spánku a nespavosti, zlepšuje koncentraci, navozuje jasnější myšlení. Často se spojuje s masáží obličeje a je součástí relaxačních technik, jako je například aromaterapie. Provádí se v poloze, kdy klient sedí na židli, nebo leží na masážním lůžku, záleží na jeho pohodlí a domluvě s masérem.
10) Těhotenská masáž
Nastávajícím maminkám se zpravidla nedoporučuje absolvovat klasické masáže. Aby však nepřišly zkrátka, existuje speciální těhotenská masáž, během které se používají velmi jemné, táhlé hmaty, jež šetrně pomohou uvolnit například ztuhlá záda. Používá se kvalitní kokosový nebo slunečnicový olej. Masáž může probíhat vsedě s oporou o lehátko, případně vleže na boku na lehátku. S ohledem na maximální bezpečnost se těhotenské masáže provádějí až od 4. měsíce těhotenství a pouze při bezproblémovém průběhu těhotenství.
11) Breussova masáž
Jde o jemnou, energeticko – manuální masáž v oblasti páteře, která uvolní tělesné, psychické i duševní blokády. Regeneruje meziobratlové ploténky, čímž pomáhá k řešení širokého spektra zdravotních potíží. Mimo jiné může vést také k odbourání hluboko uložených psychických problémů. Masáží zad v oblasti páteře různými masážními hmaty a dostatečném vmasírování masážního oleje, který je směsí za studena vylisovaného olivového oleje a třezalky se docílí nabobtnání meziobratlových plotének a uvolnění nervů, které v páteřní oblasti vycházejí do celého těla. Po jemných, citem naplněných zákrocích se přikládá hedvábný papír a postupným vkládáním rukou na páteř, kde vzniká přes „kondenzátor“ kůže – olej – papír – ručník a ruce zmagnetizují a tím se umožní, že třezalkový olej proniká ještě hlouběji do oblasti páteře. V praxi se velmi dobře kombinuje s Dornovou metodou a je ji možno použít k doplnění jiných terapií.
12) Medová detoxikační masáž
Říká se, že ji můžete buď milovat, anebo nenávidět. Medová masáž patří do kategorie detoxikačních masáží a je velmi specifická. Masírujeme skutečným, kvalitním medem, který současně funguje jako peeling. Nejprve se nahřátý med jemně rozetře po pokožce, a jakmile začne lepit, využije se této vlastnosti k důkladnému uvolnění podkoží – a to je právě ta populárně – nepopulární část masáže. Přesto je ale velmi vyhledávaná pro její příznivý vliv na naše zdraví. Pozitivně působí např. při bolesti zad, pomáhá při některých jaterních chorobách, chronické rýmě, ochabování vitality a výkonnosti nebo slabosti ledvin. Med je také účinným pomocníkem při detoxikaci organismu, posiluje imunitní systém a též podporuje krvetvorbu (obsahuje velké množství železa), pomáhá činnosti srdce. Med obsahuje mnoho výživných a zdraví prospěšných látek. Tato masáž není vhodná, pokud máte na zádech hodně znamínek, citlivější jizvy či „semínka vlasů“ nebo pokud jste celkově citlivější.
13) Masáž chodidel s částečnou reflexologií
Při této masáži dochází k uvolnění a promasírování celých chodidel včetně kotníků a zároveň ke stimulaci reflexních bodů, jež jsou ukazatelem potíží v našem těle. Je to velmi příjemná masáž, která vám doplní energii. Vaše nohy vám budou vděčné. Nohy nás nosí celý život, a proto si zaslouží naši pozornost a péči.
14) Masáž obličeje
Na obličeji se nachází velké množství nervových zakončení, které jsou prostřednictvím masáže stimulovány. I přes to, že masáž probíhá pouze na obličeji, má vliv na celé tělo. Napětí a stres způsobují stažení malých obličejových svalů, což má za následek tvrdý a přísný výraz. Masáží jemnými hmaty dochází k postupnému uvolňování těchto svalů a změkčení výrazu. Prokrvením a zlepšením pružnosti pokožky a svalů se také oddaluje proces stárnutí a eliminuje tvorba vrásek. Dochází k detoxikaci, zmírňují se kruhy pod očima či akné. Pleť se viditelně oživí a rozzáří. Má tedy nejen estetický, ale také zdravotní a relaxační význam.
15) Čokoládová masáž se zábalem
Masáž zad čokoládou s následným zábalem patří v poslední době mezi velmi oblíbenou proceduru. Má příznivý vliv na naši náladu. Kakao v čokoládě obsahuje antioxidanty, aminokyseliny, minerály, má harmonizující a jemně stimulující účinek. Zvyšuje tvorbu hormonů radosti – endorfinu a serotoninu. Při této proceduře se vaše pokožka zbaví zrohovatělé olupující se kůže, šupinek a vrásek a způsobí velmi příjemné pocity relaxace a uvolnění. Nejprve vás budeme hýčkat masáží teplou čokoládou a pro lepší účinek aplikujeme zábal s nahřátými lávovými kameny, aby čokoláda ještě více uvolnila účinné látky. Čokoláda pro masáže neobsahuje cukr. Nedoporučeme těhotným ženám, lidem trpícími kožními infekcemi, exémy, alergiemi či záněty.